Srdce Moravy
neproveditelný
Vstoupit do hlasování
Vojtěch Dobeš
1 285 000 Kč (navržený)
Kultura
Brno - střed
2024

Morava si s celou svojí krásou, historií a kulturou zaslouží svoje výsostné místo, kde bude trvale vlát její symbol-velká moravská vlajka. Ta všem bude připomínat naše předky i kulturní bohatství, kterým Morava přispívá do společného státu.

V naší zemi je historicky zakořeněná snaha upozadit váhu a pozornost k původním zemím Koruny české a prvního období dějin Československa do roku 1928. Původně oprávněná myšlenka bojující proti tendencím zmenšování státního útvaru po oddělení Slovenska se ovšem zejména ve změně hranic "nových" krajů snažila rozmělnit i původní zbytky identity. V současné době je jasné, že původní problémy již nehrozí. V síle tohoto zvyku ale bohužel některé kulturní aspekty ztratily na svém významu.

Morava je krásnou, v některých ohledech nejkrásnější, částí naší země. Málokde se ale na svých kopcích a jiných dominantách ve větru pyšní svojí vlajkou. Tento stav by bylo možné částečně narovnat i využitím existujícího místa, kde tato vlajka zavlaje a zároveň by vzniklo jakési pomyslné srdce Moravy.

A kde jinde toto místo hledat než v jihomoravské metropoli na Moravském náměstí. Tato část náměstí je navíc "opuštěná" a občany "nevyužívaná". Nový prvek by místo důstojně zatraktivnil a "přinesl dění" i sem.

Zájmový prostor i samotný pomník prošel v minulých letech několika proměnami. Nová změna by přispěla důstojnosti i vážnosti místa, pomníku osvobození a naplňovala by tak znění zákona č. 20/1987 Sb. o státní památkové péči a to sice v § 1 "Účelem zákona je vytvořit všestranné podmínky... ...aby se podílely na rozvoji kultury, umění, vědy a vzdělávání, formování tradic a vlastenectví, na estetické výchově pracujících a tím přispívaly k dalšímu rozvoji společnosti." a § 2 "Péče státu o kulturní památky zahrnuje činnosti... ...v souladu se společenskými potřebami zabezpečují zachování, ochranu, zpřístupňování a vhodné společenské uplatnění kulturních památek.

Na náměstí sice už stožáry jsou. Jsou ale také využívány pouze zřídka a jejich laciná konstrukce umožňuje časté krádeže vlajek kolemjdoucími.
Cílem projektu je proto výměna stávajících stožárů za bytelnější a vyšší a vyvěšení velkých vlajek, aby v místě vynikly. Aby nové místo dokázalo spojit všechny, měla by zde vlát vlajka státní, vlajka města Brna a současná i původní vlajka Moravy.
Připomínat naši historii a identitu má totiž smysl. Je důležité hledat věci, které nás v dnešní době spojují.

VEŘEJNÝ PŘÍNOS PROJEKTU: Projekt by v prvé řadě vedl k posílení důstojnosti Moravského náměstí a pomníku osvobození jako takového. Zároveň by došlo ke zatraktivnění a většímu využití nevyužívané části náměstí. Posledním aspektem by bylo posílení povědomí o Moravě a jejím historickém i kulturním bohatství jak pro obyvatele Brna, tak pro cizince. V České republice by se zároveň jednalo o prvenství v iniciativě tohoto druhu.

Rozpočet projektu - návrh

Popis položky Počet jednotek Cena za jednotku Cena celkem
Realizace stožáru 1 1 000 000 1 000 000
Velká vlajka Moravy 4 2 500 10 000
Studie variant 1 200 000 200 000
Výměna vlajky a údržba 3 25 000 75 000
Cena celkem: 1 285 000 Kč

Posouzení proveditelnosti

Subjekt Odůvodnění Závěr
Odbor památkové péče Pozemek parc. č. 804/1 je kulturní památkou. Celé architektonické řešení prostoru okolí pomníku je nedílnou součástí památky a zcela respektuje původní autorské řešení sochaře V. Makovského (socha) a architektů B. Fuchse a A. Kuriala ve stavu, v jakém byl pomník odhalen 26. 4. 1955. Úprava stávajících stožárů je obnovou kulturní památky, ke které je třeba vyžádat si předem závazné stanovisko. Samotné vyvěšení vlajky závazné stanovisko nevyžaduje.  proveditelný
Majetkový odbor Pozemek p.č. 804/1 k.ú. Město Brno je svěřen MČ Brno-střed. proveditelný
MČ Brno - střed Městská část nesouhlasí s realizací projektu na svém území. neproveditelný