V horních Žabovřeskách na severním svahu Kraví hory stojí Fuchsův autorský dvojdům z let 1928 - 1929. Jeho větší část s adresou Hvězdárenská 2 je zapsaná nemovitá kulturní památka "Fuchsova vila", menší část má adresu Tůmova 1. I když je prostředím kulturní památky a tvoří s "Fuchsovou vilou" jeden architektonický hmotový celek, památkovou ochranu dosud paradoxně nemá.. Památkový zákon hovoří jasně - kulturní památkou je i objekt, který má úzký vztah k významné osobnosti. A právě v domě Tůmova 1 architekt Bohuslav Fuchs žil s rodinou od roku 1959 a tvořil zde 13 let až do své smrti v září 1972.
Že je Bohuslav Fuchs významnou osobností (zejména pro statutární město Brno) není třeba sáhodlouze vysvětlovat a zdůvodňovat. Jeho úzký vztah k oběma částem dvojdomu - Hvězdárenská 2 i Tůmova 1, kde dožil, je nad slunce jasný. Oba požadavky k tomu, aby i část autorského dvojdomu Tůmova 1 byla MK ČR prohlášena kulturní památkou, jsou beze zbytku splněny.
V posledních letech byl opakovaně podán na MK ČR fundovaně zdůvodněný návrh na prohlášení domu Tůmova 1 za kulturní památku. Návrh byl jednoznačně podpořen architektonickou obcí - konkrétně celou řadou laureátů Ceny Brna v oboru urbanismus a architektura. Rovněž podle Kanceláře ombudsmana je postačující, aby objekt měl úzký vztah k významné osobnosti; přitom není rozhodující, v jakém je stavebně technickém stavu, ani v jakém majetkoprávním vztahu se nachází. MK ČR přesto Fuchsův autorský dům Tůmova 1 památkou dosud neprohlásilo.
V roce 2025 probíhá právem řada akcí, připomínajících architekta Bohuslava Fuchse a jeho zásluhy o rozvoj Brna. Umístit alespoň prostou pamětní desku u domu, kde tento výjimečný architekt dožil, by bylo po 53 letech seriózním počinem a bytostně ve veřejném zájmu. Vlastníci domu Tůmova 1 tento akt sami navrhovali ve svém projektu. Pojmenování tramvaje "Bohuslav Fuchs", ani nafukovací hlava umělce, nejsou věru adekvátním oceněním jeho zásluh.
Paměstní deska by mohla být u domu Tůmova 1, nebo nástřik bílou barvou přes šablonu přímo na vybranou plochu chodníku nebo použít způsob atypické betonové dlaždice s vrchní mosaznou deskou, na které je gravírovaný text.
VEŘEJNÝ PŘÍNOS PROJEKTU: Je přirozené, když se město Brno rozhodne ocenit jakýmkoliv vhodným způsobem významnou osobnost v oblasti kultury a umění. Pro architekta Bohuslava Fuchse, jako spolutvůrce vysoké úrovně brněnské stavební kultury to platí dvojnásob. Velkou zásluhu na popularizaci urbanistického a architektonického rozvoje Brna má projekt Domu umění Brněnský architektonický manuál, projekty Oddělení dějin architektury MuMB a další. Pamětní deska B. Fuchse u domu Tůmova 1 je zcela nepochybně ve veřejném zájmu.